راهنمای بورسیه تحصیلی قبرس شمالی

بورسیه تحصیلی قبرس شمالی 2

قبرس  شمالی یکی از کشورهایی است که شرایط مناسب زندگی برای افراد را فراهم کرده و افراد زیادی از کشورهای مختلف برای مقاصد مختلفی مهاجرت به قبرس شمالی را انتخاب می کنند. ارزان بودن و مناسب بودن شرایط تحصیل در قبرس شمالی موجب شده تا دانشجویان که توانایی پرداخت هزینه های هنگفت برای تحصیل را ندارند، به سمت تحصیل در قبرس شمالی بروند. در این کشور برای دانشجویان بورسیه تحصیلی در نظر گرفته شده و آن ها می توانند در مقاطع تحصیلی مختلف بورسیه این کشور را دریافت نمایند.

به طور کلی بورسیه تحصیلی به افرادی تعلق می گیرد که بتوانند در دوره تحصیلی توانایی های خود را نشان دهند. به عبارت دیگر دانشجویانی که بتوانند معدل های بالا کسب کنند، می توانند درخواست بورسیه و تخفیف شهریه بدهند. بورسیه تحصیلی قبرس شمالی هزینه های شهریه، مسکن، ثبت نام کتاب های دوره دانشجو، غذا و حمل و نقل می شود. بورسیه تحصیلی قبرس شمالی می تواند 50 یا 75 درصد و یا تمام هزینه های دانشجو را در بربگیرد. اما مهاجرت به قبرس شمالی از طریق بورسیه تحصیلی چگونه است؟

بورسیه تحصیلی قبرس شمالی 1 1

قبرس شمالی با وجود راحت بودن پذیرش دانشگاه‌ها، شهریه‌ی مناسب و امکان اخذ بورسیه‌ تحصیلی، یکی از مقاصد مناسب برای تحصیل داوطلب‌های ایرانی محسوب می‌شود. طی سالیان اخیر دانشجوهای بسیاری از ایران به این کشور مهاجرت کرده‌اند. بورسیه‌های دانشگاه‌های مختلف این کشور، شرایط متفاوتی دارد و این‌طور است که افرادی که موفق به کسب آن می‌شوند، درصد قابل توجهی از شهریه‌شان کسر می‌شود. این بورسیه‌ها به دانشجوهایی تعلق می‌گیرد که معدل بالایی کسب کنند. طی این مقاله قصد داریم تا به‌طور دقیق در مورد انواع بورسیه‌ی دانشگاه‌های قبرس شمالی و نحوه‌ی اخذ آن‌ها صحبت کنیم. چنان‌چه راغب تحصیل در قبرس شمالی و استفاده از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های این کشور را دارید، همراه ما باشید.

شرایط بورسیه تحصیلی در دانشگاه مدیترانه شرقی یا EMU

دانشگاه مدیترانه شرقی با داشتن رتبه‌ی 1859 در جدیدترین رنکینگ جهانی دانشگاه‌ها، بزرگترین و معتبرترین دانشگاه قبرس شمالی محسوب می‌شود و مدرک این دانشگاه در کانادا و آمریکا و کل کشورهای اتحادیه‌ی اروپا معتبر است. دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی برای دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را در این دانشگاه دارند، امکان دریافت ۲۵ تا ۵۰ درصد بورسیه را فراهم کرده است. رشته‌های داروسازی، مهندسی، حقوق، مدیریت و انواع رشته‌های پیراپزشکی مثل فیزیوتراپی شامل بورسیه‌ی 50 درصد می‌شوند. رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه EMU امکان دریافت بورسیه را ندارند.

برای مثال شهریه‌ی 10679 دلاری تحصیل در رشته‌های مهندسی مقطع لیسانس، با احتساب بورسیه‌ی 50 درصد به 5539 دلار تقلیل می‌یابد. این دانشگاه همچنین برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز امکان اخذ بورسیه را دارد.

دانشگاه مدیترانه شرقی EMU

شرایط بورسیه تحصیلی در دانشگاه بین‌المللی قبرس یا CIU

دانشگاه بین‌المللی قبرس یکی از جدیدترین دانشگاه‌های این کشور است که در سال 1997 تاسیس شده و طی سالیان اخیر شرایط رو به رشدی را داشته است. این دانشگاه با امکان دریافت بورسیه‌های 50 و 75 درصد، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای تحصیل در قبرس است.

دانشگاه بین المللی قبرس CIU

شرایط بورسیه در دانشگاه خاورنزدیک قبرس یا NEU

دانشگاه خاور نزدیک قبرس شمالی با کسب رتبه‌ی 1659 در جدیدترین رنکینگ جهانی دانشگاه‌ها، بهترین دانشگاه قبرس شمالی از این حیث محسوب می‌شود. در این دانشگاه نیز امکان دریافت بورسیه تا 50 درصد وجود دارد و تمامی رشته‌ها غیر از رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی از این قابلیت برخوردارند. شهریه‌ی این دانشگاه برای تحصیل در مقطع کارشناسی بدون تخفیف نیز مناسب است و با اخذ بورسیه مبلغ آن بسیار مناسب خواهد شد. برای مثال شهریه‌ی رشته‌ی داروسازی در مقطع لیسانس این دانشگاه 8600 یورو است که با دریافت بورسیه‌ی 50 درصد به 4300 یورو تقلیل پیدا می‌کند.

خاور نزدیک قبرس یا NEU

شرایط بورسیه در دانشگاه آمریکایی گیرنه قبرس شمالی

این دانشگاه در سال 1985 در شهر گیرنه راه‌اندازی شد و هم‌اکنون یکی از برترین دانشگاه‌های قبرس برای تحصیل دانشجویان خارجی محسوب می‌شود. رشته‌های مختلف در این دانشگاه با امکان اخذ بورسیه‌ی 50 درصد ارائه می‌شوند و حتی رشته‌ی پزشکی نیز امکان بورسیه تا سقف 25 درصد را دارد. شهریه‌ی عادی این دانشگاه بدون احتساب بورسیه در مقطع کارشناسی برای رشته‌های مهندسی و داروسازی، به ترتیب 6000 و 9450 یورو می‌باشد.

آمریکایی گیرنه قبرس شمالی

شرایط بورسیه تحصیلی در دانشگاه اروپایی لفکه

دانشگاه اروپایی لفکه یا EUL قبرس شمالی، در سال ۱۹۹۰ و به‌عنوان یک دانشگاه دولتی در تپه‌های قبرس شمالی و مشرف ‌به دریای مدیترانه راه‌اندازی شد. موقعیت جغرافیایی این دانشگاه موجب شده تا محیطی جذاب و دل‌انگیز برای دانشجویان فراهم باشد. دانشگاه اروپایی لفکه در حال حاضر بیش از ۱۱۵۰۰ دانشجو از ۸۰ کشور مختلف جهان دارد. این دانشگاه امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی تا سقف ۵۰ درصد را برای دانشجویان بین‌المللی خود فراهم کرده است. شهریه‌ی رشته‌ی داروسازی در این دانشگاه 7400، رشته‌ی دندان‌پزشکی 16400 و سایر رشته‌ها 5400 یورو است و تمامی رشته‌ها امکان دریافت بورسیه‌ی 50 درصدی را دارند.

شرایط بورسیه برای دانشجوهای ممتاز در رشته‌های ورزشی

علاوه بر معدل و وضعیت تحصیلی خوب، دانشجوهایی که در ورزش‌های حرفه‌ای نیز صاحب مقام هستند، می‌توانند در دانشگاه‌های قبرس شمالی بورسیه تحصیلی اخذ کنند. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در قبرس برای ورزشکاران، توسط هیئت اجرایی مربوط به هر دانشگاه تنظیم شده و هر دانشگاه ضوابط خاص خود را دارد.

به طور کلی بورسیه ورزشی در قبرس به دانشجوهایی تعلق می‌گیرد که در کشور خود موفق به کسب رتبه اول در یک ورزش خاص شده باشند. حال این ورزش می‌تواند ورزشی فردی و یا گروهی باشد. همچنین در صورتی که فرد متقاضی عضو تیم ملی کشور خود در یک ورزش خاص باشد نیز جزو قوانین این بورسیه خواهد شد. افرادی که این شرایط را دارند می‌توانند درخواست بورسیه کنند. البته ناگفته نماند که این بورسیه زمانی به دانشجو تعلق می‌گیرد که وی در تیم‌های ورزشی دانشگاه عضو شود.

بورسیه تحصیلی قبرس شمالی 4 1

مدارک لازم برای تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی مانند هر نوع موضوع دیگری از جمله سرمایه گذاری در قبرس شمالی شرایط خاصی دارد. تحصیل در هر یک از دانشگاه های این کشور شرایطی داشته که دانشجویان باید با مراجعه به سایت دانشگاه از این شرایط آگاه شوند. پس از این که دانشجو در سایت درخواست بورسیه تحصیلی خود را ثبت کرد دانشگاه وضعیت و رزومه او را بررسی کرده و نتیجه را به او اطلاع می دهد.

به طور کلی شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مختلف این کشور با هم تفاوت زیادی ندارند. مدارکی که هر دانشجو برای ثبت نام در دانشگاه های قبرس شمالی باید ارائه دهد به شرح زیر است.

 • فرم درخواست دانشجو و امضا شده توسط او
 • ارائه دو قطعه عکس
 • ارائه کپی گذرنامه دانشجو
 • ارائه گواهی دانشجویی اگر فرد دانشجوی کارشناسی در این کشور است.
 • ارائه کپی مدارک تحصیلی قبلی که به زبان انگلیسی یا ترکی ترجمه شده باشند. این گزینه مخصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.
 • ارائه رونوشت سوابق تحصیلی
 • ارائه توصیه نامه در صورتی که فرد متقاضی تحصیلات تکمیلی باشد.
 • در صورت وجود ارائه مدرک زبان

بورسیه تحصیلی قبرس شمالی 3 1 1

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی در قبرس شمالی

بورسیه های تحصیلی ارائه شده در مقطع کارشناسی معمولا از سایر مقاطع کمتر است. این که چه دانشگاهی در مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی ارائه دهد به نظر آن دانشگاه بستگی دارد. افرادی که قصد دارند تا در مقطع کارشناسی در قبرس شمالی تحصیل کنند باید در سایت دانشگاه مورد نظر تمامی شرایط را بررسی نمایند؛ زیرا ممکن است دانشگاه مورد نظر آن ها بورسیه مقطع کارشناسی را ارائه ندهد.

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی

این کشور برای دانشجویان مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی در مقطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد را در نظر گرفته است. شرط این بورسیه این است که نمره بین المللی دانشجو باید بیشتر از 3.5 باشد. دانشگاه بین المللی قبرس از جمله دانشگاه هایی است که در بورسیه های تحصیلی 50 تا 100 درصد تخفیف برای دانشجویان در نظر می گیرد. بنابراین می توان گفت دانشجویانی که معدل بالا و مدرک زبان دارند می توانند از این بورسیه استفاده نمایند.

بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در قبرس شمالی

این روزها کمتر کسی وجود دارد که قصد تحصیل در مقطع دکترا داشته و به بورسیه تحصیلی فکر نکرده است. برای مقطع دکترا بورسیه های تحصیلی متعددی ارائه می شود. متقاضی می تواند با استفاده از رزومه و فعالیت های متعدد خود نظیر مقالات علمی از این نوع بورسیه در کشور قبرس شمالی استفاده کند. برای مقطع دکترا اگر فرد نمره بالای 3.5 داشته، می تواند درخواست بورسیه داده و بر این اساس ممکن است 50 تا 100 درصد از هزینه های او بورسیه شود.

دانشگاه های مختلف قبرس شمالی بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا را ارائه می دهند اما باید بدانید که این موضوع کاملا به نظر دانشگاه بستگی دارد. در اکثر مواقع احتمال خیلی کمی وجود دارد که فردی بتواند 100 درصد بورسیه تحصیلی را اخذ نماید. در هر صورت دانشجویان می توانند با ارسال رزومه خود به دانشگاه مورد نظر درخواست بورسیه خود را ثبت کنند.

جمع بندی

برای مهاجرت به قبرس شمالی روش های متعددی وجود دارد. از جمله این روش ها می توان به خرید ملک در قبرس شمالی، ثبت شرکت در قبرس شمالی، بورسیه تحصیلی و غیره اشاره کرد. بورسیه تحصیلی یکی از رایج ترین روش ها برای مهاجرت به این کشور است. ما در این مقاله سعی کردیم راهنمای کاملی در خصوص بورسیه تحصیلی در قبرس شمالی را به شما ارائه دهیم.

شرکت سرمایه گذاری بازرگان برای شما عزیزان که قصد مهاجرت یا سفر به کشور قبرس شمالی را دارید، انوع مختلف خدمات با توجه به نیازتان را در نظر گرفته است که شما می توانید از این خدمات بهره مند شوید یا اینکه سوالات خود را با ما درمیان بگذارید. این خدمات عبارت اند از ؛ خرید ملک، مهاجرت، سرمایه گذاری، ثبت شرکت، خدمات امور تحصیلی و ویزای کار. مشاوران ما در هر لحظه از شبانه روز پاسخگوی شما هستند.

فقط کافیست از راه ارتباطی مانند تماس مستقیم، واتساپ، تلگرام، ایمو یا دایرکت اینستاگرام استفاده کنید تا ما پاسخگوی سوالات شما در اسرع وقت باشیم.

زندگی پر از آرامش و امنیت حق طبیعی شماست

 

5 از 5

2 نظرات

 • لیلا

  بهمن 4, 1401 - 9:17 ب.ظ

  سلام
  من لیسانس کشاورزی دانشگاه دولتی و ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزادم میتونم تو قبرس دکترای روانشناسی بخونم؟

 • سیدسینا بزرگی

  بهمن 4, 1401 - 11:27 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  لطفا به ما در تلگرام یا واتساپ پیام دهید تا همکاران ما راهنماییتون کنند.

پیام بگذارید