سرمایه گذاری در قبرس شمالی (شرایط و راهنما) | 2024

ایرانی

امیر ایرانی

کارشناس سرمایه گذاری

آقاخانی

ستاره آقاخانی

مدیر تدارکات

سرمایه گذاری قبرس شمالی در یک نگاه

با توجه به رشد روزافزون مهاجرت ایرانیان به کشورهای خارجی، بسیاری از افراد می کوشند کشورهایی را انتخاب کنند که با داشتن آینده مالی عالی، یک منبع درآمد فوق العاده برای آینده خود و فرزندان آنان باشد. داشتن روش های مختلف سرمایه گذاری در کشورهای منتخب، با توجه به شرایط اقتصادی دنیا، مورد بررسی قرار می گیرد.

قبرس شمالی در کنار کشورهایی که نزدیکی زیادی به فرهنگ ایرانی دارند، حائز اهمیت می‌ باشد. این کشور با بهره گیری از دریای مدیترانه، توانسته است بیشترین میزان جذب گردشگر را داشته باشد. از این رو رشد روزافزون اقتصاد کشور با توجه به این عامل، می‌ تواند فرصت های عظیمی را برای سرمایه گذاری خارجی فراهم آورد. یکی از کشورهای سرمایه گذار در قبرس شمالی، ایران می‌ باشد. ایرانیان با بررسی دقیق وضعیت سرمایه گذاری در این کشور و نحوه دریافت اقامت دائم، توانسته است بیشترین مهاجرت را به قبرس شمالی داشته باشند.

گذاری در قبرس شمالی 2

قبرس شمالی مروارید دریای مدیترانه است. این کشور به جزیره‌ی بهشتی یا پارادایس نیز معروف است. مجله‌ی فوربس به عنوان یکی از معتبرترین نشریه‌های دنیا در سال ۲۰۲۱ یک لیست از بهترین املاک‌های ساحلی در دنیا را منتشر کرد که قبرس شمالی در صدر اول لیست این مجله قرارداشت، همچنین در این مجله ذکر شده‌ بود که قبرس شمالی با زیرساخت‌های  پیشرفته‌ی گردشگری از جمله کازینوها و هتل‌های لوکس مقصدی امن و مقرون به‌صرفه نسبت به دیگر همتایان خود است. قبرس شمالی با موقعیت استراتژیک بسیار خوب و ویژگی‌ها و جاذبه‌های بسیار زیبا، کشوری جذاب برای سرمایه گذاران است و حتی خرید ملک در قبرس شمالی و دریافت اقامت در آن‌جا طرفداران زیادی دارد.

همچنین این کشور سریع‌ترین و مطمئن‌ترین مسیر برای شهروندی یک کشور اروپایی از طریق برنامه سرمایه گذاری است.

از آن‌جایی که اقتصاد در این کشور به سرعت در حال رشد است، فرصت‌های متنوع و مناسبی در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌ دهد. حتی اگر محدودیت‌های قانونی در رابطه با خرید ملک در قبرس شمالی وجود داشته باشد، همه این فرصت را دارند که یک سرمایه گذار در حوزه‌ی املاک و مستغلات باشند. علاوه بر این اجازه اقامت به سرمایه گذاران در قبرس شمالی اعطا می‌ شود، که این ویژگی از جمله عواملی است که نظر سرمایه گذاران را به خود جلب می‌کند و موجب افزایش مهاجرت به قبرس شمالی می‌شود.

اگر در خصوص سرمایه گذاری بخواهیم درک مطلب جامعی داشته باشیم، ابتدا نیاز داریم تا بعضی از مطالب اصلی در مورد سرمایه گذاری، نحوه سرمایه گذاری، مدت زمان سرمایه گذاری را درک کنیم. در ابتدا باید بدانیم که سرمایه گذاری به چه معناست و چه کاربردی برای آینده سرمایه اندوخته شده دارد، بدین منظور که اول باید قصد از سرمایه گذاری را روشن کنیم. بر فرض مثال سرمایهای که در گردش است و سرمایهای که به صورت پس انداز در دارائیهای با ارزشی مانند زمین، ملک، طلا و یا سایر دارائیها پرداخته شده است. اگر بخواهیم روش جدیدی برای سرمایه گذاری را در نظر بگیریم، باید اعلام کنیم که اگر سرمایه برای تضمین آینده اندوخته شده و قصد اضافه کردن مقدار گردش سرمایه را داشته باشیم، روشهای متفاوتی را می توانیم امتحان کنیم.

گذاری در قبرس شمالی

مناطق سودآور برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی

برخی مناطق در قبرس شمالی از نظر سودآوری برای سرمایه گذاران از مناطق دیگر بهتر و مفید‌تر هستند، این مناطق عبارتند از: کرنیا، تریکومو و فاماگوستا. منطقه تریکومو پر جنب‌و‌جوش‌ترین و از جوان‌ترین منطقه‌ های قبرس شمالی است که به سرعت در حال رشد و توسعه است. مخصوصا منطقه‌ی long beach  بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار می‌ گیرد.

در این منطقه برخی شرایط مانند وام بدون بهره ۴۸ ماهه و پیش پرداخت ۳۰٪ مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته‌ است. به علت وجود این ساحل زیبا در قبرس شمالی، بسیاری از سرمایه گذاران و گردشگران از خارج از کشور جذب این مکان می‌شوند. از طرفی دیگر فاماگوستا برای دانشگاه‌ های خود شناخته شده است و امکان تحصیل در قبرس شمالی را به بهترین نحو فراهم می‌ کند. فاماگوستا در عین حال با ساختمان‌ های جدید و زیبای خود نظر سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب می‌کند.

گذاری در قبرس شمالی 1

روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی

راه‌ های زیادی برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی پیش روی شما است. نکته‌ای که باید بدانید این است که اگر سرمایه گذاری شما به حداکثر نرخ‌های تعیین شده در دولت قبرس برسد، شما می‌ توانید تابعیت و پاسپورت قبرس شمالی را در مدت زمان کمی دریافت کنید.

 برخی از روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی عبارتند از: خرید یا ساخت املاک مسکونی یا تجاری، خرید یا ایجاد مشاغل یا شرکت های قبرس شمالی، اوراق سرمایه گذاری و یا ترکیبی از سرمایه گذاری های فوق. همچنین از دلایل ارزشمند بودن سرمایه گذاری در قبرس شمالی می توان به بازده سرمایه گذاری با نرخ سود بالا، سهولت در جا‌به‌جایی و انتقال پول، ثبات اقتصادی بالا، قدرت خرید بالا نسبت به کشورهای پیشرفته، نرخ پایین کارمزدهای بانکی و امنیت و آرامش بسیار بالا و محیط مناسب اشاره کرد.

گذاری در قبرس شمالی 3

راه ‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی

اداره قبرس شمالی توسط جمهوری ترکیه، توانسته است جذب مهاجران زیاد و در نتیجه ارتقای روش های سرمایه گذاری در این کشور را افزایش دهد. استفاده از خرید ملک، ثبت شرکت، بهره گیری از اوراق دولتی و خصوصی و مواردی از این قبیل، از راه های متعدد سرمایه گذاری در قبرس شمالی می‌ باشد. آسان ترین روش برای سرمایه گذاری در این کشور با امنیت بالا، خرید ملک می‌ باشد. از این رو شرکت های مهاجرتی معتبر، می‌ توانند مهاجران ایرانی را در این راستا، آگاه سازند و برای دریافت اقامت دائم و سرمایه گذاری امن، آنان را راهنمایی نمایند. سایر روش های سرمایه گذاری نیاز به آشنایی بیشتر با زبان ترکی قبرس شمالی و همچنین نحوه ارتباط گیری با دولت و سازمان های مختلف این کشور می‌ باشد که در ادامه دو مورد از مهمترین آنان بیان خواهد شد.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت، می‌ تواند علاوه بر اینکه درآمدزایی خوبی را برای مهاجران به وجود بیاورد، یک سرمایه گذاری ایمن و پرسود را سبب ساز می‌ شود. برای ثبت شرکت در این کشور، باید یک مورد از انواع متعدد ثبت شرکت را براساس نوع فعالیت انتخاب کرد و اقدام لازم برای کارهای اداری آن را به انجام رسانید.

انواع مذکور شامل، شرکت انفرادی، شراکتی، مسئولیت محدود، شرکت خارجی، شرکت بین المللی و منطقه آزاد می‌ باشد. همواره برای ثبت هریک از شرکت های نامبرده، باید 100000 دلار به عنوان پشتوانه در بانک این کشور سپرده گذاری شود.

توجه به شرایط مالیاتی هر یک از انواع ثبت شرکت، بسیار اهمیت دارد. برخی از ثبت شرکت های موردنظر نظیر ثبت شرکت منطقه آزاد، نیازی به پرداخت مالیات ندارند. از این رو می‌ توان سرمایه گذاری مفیدتری را از این طریق به دست آورد. ثبت شرکت شراکتی نیز، می‌ تواند از نظر میزان مالیات، از محبوبیت کمتری برخوردار باشند، چرا که درآمد انفرادی براساس میزان سهم هر شریک در این شرکت، ملاک مالیات در نظر گرفته می‌ شود.

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه

خرید اوراق قرضه در کشور قبرس شمالی برای افرادی که نیاز به بررسی شرایط محیطی و اقتصادی کشور جهت دریافت اقامت آنجا را دارند مفید می‌ باشد. به عبارتی با خرید اوراق قرضه به مقدار معین و مجاز، می‌ توان اقامت سه ساله این کشور را دریافت کرد که برای مهاجران موقت عالی می‌ باشد. اما سرمایه اعمال شده برای این کار، به مدت سه سال بلوکه می‌ شود و قابلیت دریافت آن کمتر از سه سال وجود ندارد. با این حال با آگاهی از شرایط خاص این روش سرمایه گذاری، افراد محدودی برای این سرمایه گذاری اقدام می کنند.

بهترین حوزه برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی

توجه به میزان هزینه موردنیاز برای سرمایه گذاری، طول مدت سرمایه گذاری و مدت زمان اقامت و همچنین نوع اقامت دریافتی از طریق سرمایه گذاری منتخب، مهمترین موارد برای بررسی سرمایه گذاری در قبرس شمالی می‌ باشد. البته ملاک های درنظر گرفته شده، ممکن است برای افرادی که بودجه بسیار بالایی برای سرمایه گذاری دارند، متفاوت باشند. اما به طور ملموس، موارد بیان شده، می‌ تواند بهترین نوع سرمایه گذاری در قبرس شمالی را مورد شناخت و پیش بینی قرار دهد.

خرید ملاک و سپس استفاده از اوراق قرضه، می‌ تواند ریسک کمتری را برای بودجه های کم داشته باشد. بهره گیری از اقامت دائم توسط خرید ملک، در حال حاضر بهترین نوع سرمایه گذاری شناخته می‌ شود. مشورت با شرکت مهاجرتی معتبر برای انتخاب روش سرمایه گذاری خوب، متناسب با بودجه و شرایط درنظر گرفته شده برای فرد مهاجرت می‌ تواند بهترین اقدام اولیه برای مهاجرت باشد. با این کار اطمینان لازم برای تامین بودجه کافی و شرایط دیگر، به دست آمده و امنیت مالی و کاری برای افراد اعمال خواهد شد.   

گذاری در قبرس شمالی 4

مزایای زندگی در قبرس شمالی

قبرس شمالی بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر جمعیت دارد و در تمام نقشه‌ های جهان سرزمینی یکپارچه است. در پی نگرانی‌های افراد برای مهاجرت به یک کشور تازه، دغدغه زبان پای ثابت دغدغه‌ ها است، اما در قبرس شمالی این نگرانی بسیار ناچیز است و اگر تا حدی زبان انگلیسی را بلد باشید به خوبی می‌ توانید نیاز‌های روزمره خود را در این کشور برآورده سازید. از دیگر مزایا های زندگی در قبرس نرخ پایین جرم و جنایت، امنیت بالا، آلودگی بسیار کم، زندگی آسان و کم هزینه، انعطاف در ارز رایج، قیمت مناسب هتل‌ ها، امکانات ویژه هتل‌ ها، کیفیت بالای بهداشت و درمان، اقامت دائم با سرمایه گذاری یا خرید ملک، تحصیل ارزان در دانشگاه‌ های معتبر، تحصیل بدون ویزا و مدرک زبان،  مالیات پایین و کار از راه دور، سرعت اینترنت فوق‌العاده و… می‌ باشد.

این کشور با دارا بودن طبیعت عالی و اقتصاد رو به پیشرفت، کشوری عالی برای زندگی محسوب می‌ شود و طی سال‌های اخیر افراد زیادی به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

گذاری در قبرس شمالی2

مزایای سرمایه گذاری ملکی در قبرس

خرید ملک در قبرس شمالی از نکات مثبت بسیاری برخوردار است، برخی از این نکات به شرح زیر آمده است:

 • قیمت بسیار مناسب ملک در قبرس شمالی
 • رشد سالیانه قیمت ملک
 • سرمایه گذاری به پوند انگلستان
 • دریافت سند ملک قطعی ورثه‌ای
 • شرایط آسان اقامت
 • قبرس شمالی جزو امن‌ترین کشور‌های جهان برای زندگی
 • رشد سیاسی و اقتصادی
 • سادگی روند اداری در ثبت سند و اخذ اقامت
 • شرایط و تسهیلات پرداخت پروژه‌ای

اقامت از طریق سرمایه گذاری قبرس شمالی

بر فرض مثال: ابتدا برای اقدام به سرمایه گذاری در خارج از کشور که یک قدم ما را جلوتر می اندازد، باید در نظر داشته باشیم با چه ریسک هایی روبرو هستیم، که در صورت پاسخ دادن به برخی از سوالات کلیدی براحتی می توان چرخه سرمایه گذاری را روانتر کنیم، یا بعبارتی چه اقداماتی برای انجام دادن ر ا قبل از اقدام به سرمایه گذاری نیاز داریم؛

 1. انتخاب مشاور در خصوص نحوه سرمایه گذاری و گرفتن اطلاعات در خصوص کشور مقصد.
 2. آشنایی با قوانین رایج کشور مقصد در رابطه با سرمایه گذاری خارجی
 3. بررسی آینده سرمایه گذاری با احتساب سود بازگشت تضمینی
 4. ارتباط مستقیم با مشاور در خصوص نحوه اقدام.

در صورتیکه مشاوره صحیح صورت پذیرد به صورت طبیعی شما در مسیر درست قرار گرفته اید و با در نظر گرفتن تمامی جوانب مربوط به اقدامات سرمایه گذاری براحتی می توانید در مسیر درست با هدف مشخص اقدام به سرمایه گذاری کنید. با توجه به اینکه نحوه مشاوره و انتخاب مشاور یکی از کلیدیترین اقداماتی هست که متقاضیان به راحتی می توانند راه سرمایه گذاری را هموار کنند. در این خصوص با توجه به شرایط حاکم در امر سرمایه گذاری باید اعلام کنیم که یکی از بزرگترین امتیازات سرمایه گذاری نرخ بازگشت سود سرمایه گذاری است که با توجه به امتیازات بالا و پائین بودن قیمت املاک و مستغلات در قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، قبرس جنوبی و کشورهای حاشیه خلیج فارس است. با فرض اینکه اگر فردی قصد سرمایه گذاری داشته باشد، با هر مبلغ و سرمایه ای براحتی می تواند این امر را میسر سازد. با توجه به این واقعیت بحث را با مثالی ادامه می دهیم.

dc3c1447 33df 40b1 bf38 c1efc998a678
چرا در قبرس شمالی سرمایه گذاری در املاک و مستغلات دارای ارزش افزوده بالا، قیمت مناسب و امن است؟

با توجه به سوال مطرح شده، طبق قوانین حاکم در کشور قبرس شمالی، باید در نظر بگیریم که به علت موقعیت جغرافیایی، آب و هوای معتدل و مدیترانه ای، امنیت حاکم در کشور قبرس شمالی از بزرگترین مزایای برتر سرمایه گذاری محسوب می شوند.
به عنوان مثال به علت امنیت، بسیاری از کشورهای اروپایی استقبال زیادی از سرمایه گذاری در قبرس شمالی را کرده اند و مهمتر اینکه قیمت ملک در قبرس شمالی نسبت به سایر کشورها مانند قبرس جنوبی، اروپای غربی تفاوت چشمگیری دارد که بر فرض مثال اگر یک خانه یا آپارتمان یکخوابه به قیمت 350.000 یورو در قبرس جنوبی خریداری کنید، در قبرس جنوبی فقط با 70.000 پوند انگلیس قادر خواهید بود تا خرید خود را به اتمام برسانید.

در مورد تفاوت قیمت خانه، آپارتمان بین قبرس جنوبی و شمالی چه مزایایی شامل خریدار خواهد شد؟

اگر فردی با پرداخت 70.000 پوند قصد سرمایه گذاری و حتی اخذ اقامت داشته باشد، در مرحله اول امکان پرداخت اقساط کوتاه و بلند مدت را داشته و تا مدت 6 سال می تواند قسط پرداخت کند و در صورتیکه که ملک خود را به صورت پیش خرید خریداری کند، تا زمان تحویل از ارزش افزوده 25 درصدی می تواند بهرهمند شود و مهمتر اینکه در موضوع مربوط به سرمایه گذاری امکان اجاره دادن ملک هم وجود دارد.

3 1
در صورتیکه که ملک پیش خرید شده در زمان موعود به اتمام نرسد، شرکت سازنده چه تعهدی را قبول می کند؟

در زصورتیکه که زمان تحویل ملک خریداری شده توسط شرکت به تعویق بیوفتد، شرکت سازنده طبق قانون رایج در قبرس شمالی و به صورت قانون ثبت شده ملزم به پرداخت ماهانه 300 پوند انگلیس به خریدار می باشد.
به طور کلی قوانین سرمایه گذاری در رابطه با خرید زمین یا آپارتمان و ویلا دارای ارزش افزوده 8% بعد از تحویل ملک را خواهند داشت و نکته مهم اینکه تمامی شرکتهای موجود در کشور قبرس شمالی در رقابت خیلی گستردهای قرار گرفتهاند، بدین منظور برای حفظ رقابت و پیشی گرفتن از رقبا تمام شرکتها متعهد به تحویل ملک به خریدار در زمان ذکر شده در قرارداد هستند.
یکی دیگر از نکات مهم در مورد سرمایه گذاری قانون عرصه و اعیان این کشور در مقایسه با سایر کشورها می باشد که در صورت خرید زمین، ملک، آپارتمان و ویلا شما خاک این کشور را خریداری می کنید، و همانند کشور ایران می باشد که خریدار بعد از خرید، ملزم به پرداخت 10 دلار هزینه بابت قطعی کردن سند ملک به نام خود می باشد، که در این صورت مالک ملک فقط اجازه فروش یا واگذاری ملک خریداری شده را دارد.

پیام بگذارید

5 از 5