مقررات جدید مالیات در قبرس شمالی

جدید مالیات در قبرس شمالی

قبرس جزو کشورهای قانون‌مند اروپایی است که به دلیل پایین بودن درصد مالیات هر ساله مهاجران زیادی را جذب می‌کند. مقررات جدید مالیات در قبرس شمالی برای همه افراد در نظر گرفته شده و همه موظف به پرداخت مالیات کم هستم . هر کشوری قوانین مالیاتی خاص خود را دارد و در قبرس شمالی هم این سیستم مالیاتی کاملا مجزا است و در بخش‌های مختلف را شامل می‌شود.

با پرداخت مالیات ساکنین یک کشور می‌توانند شرایط بهتری را برای زندگی داشته باشند. اگر برای مهاجرت به دنبال کشوری با مالیات پایین هستید قبرس شمالی می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. هدف از سیستم مالیاتی این کشور توسعه و پیشرفت و تشویق سرمایه گذاری و معافیت مالیاتی برای مهاجران است. اگر چه مالیات پایین است؛ اما شهروندان می‌توانند از بهترین خدمات شهری استفاده کنند.

مالیات در قبرس شمالی

مقررات و قوانین جدید مربوط به مالیات در قبرس شمالی

سرمایه گذاری در قبرس شمالی، به نسبت سایر کشورهای دنیا، کمی ساده‌تر است. در این کشور، بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی، مالیات زیادی از مهاجران و شهروندان، دریافت نمی‌شود. بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به همین منظور وارد این کشور می‌شوند و اقامت آن را اخذ می‌کنند.

مقررات جدیدی توسط دولت قبرس شمالی برای اخذ مالیات وضع شده که در حال حاضر، اجرایی شده و تمام شهروندان و سرمایه گذاران، موظف به رعایت آنها هستند.

در حال حاضر، مالیات بر سرمایه گذاری در قبرس شمالی، خیلی کم است. همین امر، موجب سرازیر شدن سرمایه گذاران به این کشور شده است. مالیات بر ارزش افزوده نیز ناچیز بوده و مقدار آن، برابر با 1 درصد است. این مالیات یا همان VAT روی مواد غذایی و خوراک و پوشاک و سوخت، اعمال می‌گردد.

دولت قبرس شمالی در تلاش است تا با ساده‌تر کردن سیستم اخذ مالیات و کم کردن آن، نظر سرمایه گذاران بسیاری را به خود جلب کند تا بر رونق این کشور، بیش از پیش افزوده شود. تا کنون، موفقیت‌های بسیار زیادی هم در این زمینه کسب کرده است و خیل عظیمی از سرمایه گذاران در بخش املاک و مستغلات، در قبرس شمالی، سرمایه گذاری کرده‌اند.

مالیات بر مستغلات و املاک در این کشور، بر اساس ارزش بازار ملک و یا اجاره سالیانه، محاسبه می‌گردد که در حال حاضر، چند درصد است. اما متاسفانه با همه این خوبی‌ها، هنوز هم هزینه تهیه مواد اولیه و حمل و نقل در این کشور، بالاست و دست و پاگیر سرمایه گذاران می‌باشد.

خرید و فروش ملک در قبرس شمالی و مالیات مربوط به آن‌ها

وقتی صحبت از قبرس شمالی می‌شود، فکر خیلی از افراد به سمت املاک و خرید و فروش خانه می‌رود. زیرا در 10 سال اخیر، میزان رشد ساختمان سازی و خرید و فروش خانه در این کشور، به شدت بالا رفته است. در میان سرمایه گذاران بنام و مشهور، می‌توان سرمایه گذاران ایرانی را هم پیدا کرد. بسیاری از افراد، علاقه‌مند هستند که در این کشور با خرید ملک و مستغلات، اقامت دائم اخذ کنند. برخی هم، سرمایه‌های کلانی را وارد این کشور کرده و در امر خرید و فروش و ساخت بنا، فعالیت می‌کنند.

طبیعی است که در هر جایی از دنیا، ساخت و ساز و خرید و فروش ملک، مشمول مالیات است. در کشور قبرس شمالی هم، مالیات املاک، گرفته می‌شود. اما میزان این مالیات به قدری کم است که سرمایه گذاری در قبرس شمالی را به یک موقعیت بسیار خوب تبدیل کرده است.

مالیات در قبرس شمالی

آیا مبلغ مالیات در قبرس شمالی سنگین است؟

هنوز هم برخی از افراد، تصور می‌کنند مالیات در کشورهای خارجی، تقریبا مانند داخل کشور است. اما باید بگوییم در برخی از کشورها مانند قبرس شمالی، سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی، مالیات کمی دارد. با اینکه گرفتن مالیات می‌تواند بسیار مفید و سازنده باشد، اما دولت قبرس شمالی با اتخاذ سیاست‌های جدید برای جذب سرمایه به این کشور، قوانین و مقررات جدید مالیاتی وضع کرده است که از هر جهت می‌تواند برای سرمایه گذاران مناسب باشد. با وجود این قوانین، سرمایه گذاری در کشور قبرس شمالی، ساده‌تر و پر سودتر از گذشته شده است. پس می‌توان گفت که میزان مبلغ مالیات در قبرس شمالی، سنگین نیست.

آشنایی با انواع مالیات در قبرس شمالی

مالیات در قبرس شمالی به بخش‌های مختلفی مربوط می‌شود و افرادی که طی ۶ ماه گذشته بیشتر از ۹۰ روز در این کشور داشته‌اند ملزم به پرداخت مالیات هستند. در اینجا به بخش‌هایی که مشمول مالیات می‌شوند اشاره می‌کنیم:

مالیات بر کسب‌ و کار و شرکت‌ها

اولین مالیات برای شرکت‌ها و کسب و کارها در نظر گرفته شده تا کارفرماها هم بتوانند در توسعه و پیشرفت کشور سهیم باشند. تمام شرکت‌ها جز تعاونی‌ها مشمول این مالیات می‌شوند که باید ماهانه یا سالانه آن را پرداخت کنند‌. برای شرکت‌های محلی تنها ۱۰ درصد مالیات در نظر گرفته شده است.

شرکت‌های خارجی ثبت شده و ثبت نشده باید از درآمد تجارت خود ۱۰ درصد مالیات را پرداخت ‌کند. درآمد آنها از هر راهی که باشد ملزم به پرداخت مالیات هستند. اتباع خارجی که در حوزه حمل و نقل فعالیت دارند مشمول مالیات نمی‌شوند. مالیات شرکت‌ها خود به ۲ دسته مجزا تقسیم می‌شود:

 1. مالیات شرکت های منطقه آزاد در قبرس شمالی

اولین مالیات برای شرکت‌های منطقه آزاد در نظر گرفته شده است. برخی شرکت‌ها بر اساس قوانین جدید و وضعیتی که دارند معاف از مالیات هستند. اگر شرکت فعالیت اصلی خود را در کشور دیگری انجام دهد و تنها یک دفتر در قبرس شمالی داشته باشد نباید مالیاتی پرداخت کند.

این معافیت می‌تواند پیشرفت شرکت را دو چندان کند. در صورتی که شرکت با افراد و شرکت‌های دیگر فعالیت اقتصادی داشته باشد این همکاری زمینه پرداخت مالیات را فراهم می‌کند و دولت مالیات بر درآمد و سود تجارت را برای او محاسبه می‌کند.

در معاملات مربوط به شرکت‌های منطقه آزاد مالیات بر ارزش افزوده وجود ندارد. این شرکت‌ها باید مالیات را از دستمزد کارکنان خود کم کنند. برای برخورداری از بیمه اجتماعی و خدمات دیگر شرکت هزینه را از حقوق کارمندان کسر می‌کند.

 1. مالیات شرکت‌های تجاری بین‌المللی

شرکت‌هایی که خارج از قبرس شمالی در حال فعالیت هستند جزو شرکت‌های بین المللی هستند که باید در شرایط خاصی مالیات پرداخت کنند. این شرکت‌های برون مرزی با شهروندان قبرسی در حال فعالیت هستند و این شهروندان باید ۱ درصد از سود خالص را برای مالیات هزینه کنند.

در فروش و فعالیت‌های تجاری آنها مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته نمی‌شود. شرکت‌های تجاری بین المللی مالیات را از دستمزد کارکنان خود کسر می‌کنند‌. برای تمام شرکت‌ها ۱ درصد محاسبه شده که ملزم به پرداخت آن هستند.

مالیات در قبرس شمالی

مالیات بر درآمد

مالیات در قبرس شمالی مشمول درآمد هم می‌شود و افراد باید به میزان درآمد خود میزان مالیات مشخصی را پرداخت کنند. کسانی که مقیم قبرس هستند و کار می‌کنند باید برای درآمدی خود مالیات بپردازند. اگر از خارج از کشور پولی را وارد قبرس کرده‌اید هم باید مالیات آن را به دولت پرداخت کنید.

علاوه بر درآمد حاصل از کار درآمد اجاره ملک و سود بانکی هم مشمول مالیات می‌شود. این مالیات بین ۱۰ تا ۳۷ درصد است و به میزان سود و درآمد افراد بستگی دارد. با افزایش میزان درآمد افراد به مراتب مالیات هم بیشتر خواهد شد.

مالیات بر املاک

مالیاتی که در قبرس شمالی برای املاک در نظر گرفته شده ۱.۲۵ لیر برای هر مترمربع است. هر چه متراژ ملک بیشتر باشد قطعاً مالیات پرداخت هم بیشتر خواهد بود. این هزینه به صورت سالیانه پرداخت می‌شود و این کار بعد از دریافت سند مالکیت ملک صورت می‌گیرد.

افرادی که برای بار اول ملک خود را می‌فروشند نیازی نیست که مالیات بر عایدی سرمایه را پرداخت کنند. اگر در کار خرید و فروش ملک هستند و برای چندمین بار است که می‌خواهید ملکی را به فروش برسانید باید ۳.۵ درصد مالیات بر عایدی سرمایه را پرداخت کنید.

مالیات‌ های متفرقه

مالیات‌های متفرقه خود دسته‌بندی‌های متنوعی دارند که در اینجا به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • مالیات نظافت در قبرس شمالی: هزینه این مالیات ۱۰۰ لیر است که برای حفظ پاکیزگی و نظافت شهرها اختصاص داده شده است‌. برای تمیز کردن جاده، دفع حشرات، دفع زباله و کارهای خدماتی دیگر نیاز است تا شهروندان این مالیات را به دولت بپردازند. هر فردی که مستأجر است یا خانه دارد باید این مالیات را پرداخت کند.
 • مالیات حق تمبر (Stamp Duty): این مالیات اجباری است که دولت برای تمبر در نظر گرفته است. برای ثبت قرارداد و فروش ملک و مستغلات افراد باید مالیات حق تمبر را پرداخت کنند‌. این مالیات ۰.۵ درصد از ارزش ملک است که طی ۲۱ روز از قرارداد فروش باید پرداخت شود.
 • مالیات بر ارزش‌افزوده (VAT): حداکثر ۳ ماه قبل از دریافت کلید ملک فرصت دارید تا این مالیات را پرداخت کنید. برای محاسبه این هزینه ۵ درصد از ارزش ملک ثبت شده در قرارداد در نظر گرفته می‌شود.
 • مالیات شارژ ترانسفورماتور (Transformer charge): این مالیات هم مربوط به ملک و تجهیزات خریداری شده برای برق و آب و خطوط تلفن است که فرد ۳ ماه زمان برای پرداخت آن دارد.
 • مالیات هزینه انتقال سند (Transfer fee): هزینه انتقال سد با خریدار است که باید آن را به کمسیون پرداخت کند. این مبلغ ۶ درصد ارزش ملک است و به‌روز محاسبه می‌شود.
 • مالیات بر درآمد املاک اجاره‌ای (Income tax on rented properties): افرادی که در قبرس شمالی دارای خانه اجاره‌ای هستند باید ۱۰ درصد از هزینه اجاره بها را برای مالیات پرداخت کنند.
 • مالیات بر عایدی سرمایه (Capital Gains Tax): این هزینه در زمان فروش ملک توسط فروشنده پرداخت می‌شود. برای محاسبه این میزان مالیات باید ابتدا مشخص شود که فرد یک فروشنده معمولی است یا بنگاه املاک دارد.

مالیات در قبرس شمالی

خریداران ملک در قبرس شمالی چه مالیات هایی را باید پرداخت کنند؟

برای خریداران ملک در قبرس شمالی مالیات‌های مختلفی در نظر گرفته شده و آنها موظف هستند تا دو نوع مالیات اصلی که تمبر مالیاتی و ارزش افزوده است را پرداخت کنند. مالیات بر ارزش افزوده تنها در موارد خاصی اجرا می‌شود‌. اگر فروشنده ملک تاجر یا بنگاه املاک باشد مالیات ارزش افزوده از خریدار گرفته می‌شود.

در صورتی که خریدار و فروشنده با هم توافق کرده باشند خریدار می‌تواند این هزینه را پرداخت نکند. مالیات ارزش افزوده ۵ درصد است و اگر خریدار قبلی آن را پرداخت نکرده‌ باشد ملک مجدد به فروش گذاشته می‌شود تا مالیات آن به طور کامل پرداخت شود. تمبر مالیاتی برای ثبت قرارداد باید پرداخت شود. ۲۱ روز بعد از تاریخ ثبت مهلت برای پرداخت مالیات تمبر دارید.

در قانون جدید مالیاتی قبرس شمالی ۶ درصد از قیمت فروش ملک برای تمبر محاسبه شده است. اداره مالیاتی با دریافت این هزینه می‌تواند شرایط بهتری را برای زندگی شهروندان فراهم کند. در این کشور قانون‌مند برخی افراد و شرکت‌ها از پرداخت مالیات معاف هستند.

راهکارهای مناسب برای دریافت تخفیف مالیاتی در قبرس شمالی

برای کاهش مالیات در قبرس شمالی قوانین و مقررات جدیدی وضع شده که بر اساس آن افراد می‌توانند از تخفیفات مالیاتی بهره‌مند شوند. از راهکارهای مفید و مؤثر می‌توان موارد زیر نام برد:

سرمایه گذاری در حوزه اقتصادی

اولین راهکار برای دریافت تخفیف مالیاتی سرمایه گذاری در حوزه اقتصادی است که سود خوبی برای صاحب سرمایه و دولت به همراه دارد. افرادی که در بخش‌های مختلف مثل صنعت، املاک و مستغلات، تجارت و خدمات سرمایه‌گذاری می‌کنند از پرداخت مالیات معاف هستند.

ثبت شرکت

از دیگر راهکارهای کاربردی برای استفاده از تخفیف می‌توان به ثبت شرکت در قبرس شمالی اشاره کرد. با این کار مزایای خوبی شامل حال شما خواهد شد که مهم‌ترین آنها کاهش مالیات سود شرکت و حذف مالیات درآمد است.

استفاده از قوانین جدید

برخی افراد و شرکت‌ها به کمک قوانین جدید مالیاتی می‌توانند از پرداخت مالیات معاف شوند. اگر به‌عنوان یک فرد حقیقی در قبرس زندگی می‌کنید با حذف مالیات می‌توانید هزینه خانواده و کودکان را راحت‌تر پرداخت کنید.

فعالیت اقتصادی خاص

اگر فعالیت اقتصادی خاصی دارید یا اینکه در یک حوزه مثل تحقیقات و توسعه، فنی و مهندسی و حمل و نقل سرمایه گذاری کرده‌اید می‌توانید از امتیاز مالیاتی خاصی بهره‌مند شوید.

جریمه های فرار از مالیات در قبرس شمالی

مالیات کشور قبرس نسبت به کشورهای دیگر کمتر است به همین دلیل اغلب مقصد اصلی مهاجران قرار می‌گیرد. عدم پرداخت مالیات در این کشور پیگرد قانونی دارد و جریمه‌های زیر برای افراد در نظر گرفته می‌شود:

 • جریمه تأخیر در پرداخت مالیات: افرادی که با تأخیر مالیات را پرداخت می‌کنند مشمول جریمه می‌شوند که این خود نوعی تنبیه است و می‌تواند دیگران را به پرداخت به موقع مالیات تشویق کند.
 • جریمه عدم انطباق با مقررات مالیاتی: اگر مالیات با توجه به قوانین پرداخت نشود جریمه‌های خاصی برای افراد مشخص می‌شود. با مطالعه قوانین مالیاتی و اظهارنامه‌ها می‌توانید طبق قانون مالیات را پرداخت کنید.
 • جریمه پنهان کردن درآمد‌ها: افراد و شرکت‌هایی که برای دور زدن مالیات درآمد خود را مخفی می‌کنند شامل جریمه‌های سنگینی خواهند شد‌. مخفی نگه داشتن درآمد عواقب زیادی را به همراه دارد.

مالیات در قبرس شمالی

نتیجه گیری

مقررات جدید مالیات در قبرس شمالی شامل تمام ارگان‌ها و افراد می‌شود و هیچ کس از این قائله مستثنی نیست. قبرس به دلیل مالیات کم مورد توجه مهاجران قرار گرفته است‌. مالیات برای بخش‌های مختلف اجرا می‌شود و افراد و شرکت‌هایی که دچار تخلف شوند باید جریمه پرداخت کنند.

بیشترین حجم مالیات مربوط به بخش املاک است و صاحبان املاک باید مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر دارایی و بر ارزش افزوده را پرداخت کنند. افرادی که دوست دارند اقامت دائم کشور قبرس شمالی را داشته باشند، با سرمایه گذاری در بخش املاک و سایر بخش‌ها، می‌توانند از این اقامت، بهره مند گردند. اگر شما هم دوست دارید در این کشور سرمایه گذاری کنید، خیالتان از بابت مالیات‌های سنگین، راحت باشد.

آگاهی داشتن از قوانین مالیاتی می‌تواند در این شرایط بهترین راهنمای شما باشد. اگر در این زمینه، تجربیات و اطلاعاتی دارید، خوشحال می‌شویم با ما و بقیه مخاطبان به اشتراک بگذارید.

شرکت سرمایه گذاری بازرگان برای شما عزیزان که قصد مهاجرت یا سفر به کشور قبرس شمالی را دارید، انوع مختلف خدمات با توجه به نیازتان را در نظر گرفته است که شما می توانید از این خدمات بهره مند شوید یا اینکه سوالات خود را با ما درمیان بگذارید. این خدمات عبارت اند از ؛ خرید ملک، مهاجرت، سرمایه گذاری، ثبت شرکت، خدمات امور تحصیلی و ویزای کار. مشاوران ما در هر لحظه از شبانه روز پاسخگوی شما هستند.

فقط کافیست از راه ارتباطی مانند تماس مستقیم، واتساپ، تلگرام، ایمو یا دایرکت اینستاگرام استفاده کنید تا ما پاسخگوی سوالات شما در اسرع وقت باشیم.

زندگی پر از آرامش و امنیت حق طبیعی شماست

به این مقاله امتیاز دهید

پیام بگذارید