انواع سند ملکی در قبرس شمالی

14

قبل از خرید خانه، ملک تجاری، سرمایه گذاری و… باید شرایط خرید مغازه در قبرس شمالى و همچنین شرایط خرید خانه و سرمایه گذاری رابدانید.  در این مقاله قصد داریم دونوع سند ملکی را برای آن دسته از عزیزانی که قصد خرید ملک در قبرس شمالی را دارند توضیح دهیم که به چه شکل است.

قبل از درگیری بین یونان و ترکهای ساکن قبرس و جزیره یکپارچه بوده و ترکهای ساکن جزیره اقلیت جمعیت جزیره را تشکیل میدادند. بدین ترتیب جنگی از طرف یونان، جهت یکپارچه کردن قبرس و از بین بردن اقلیت ترکها، در تاریخ 20 ژوئیه تا 17 اوت 1974 صورت گرفت. با رهبری دنکتاش و حمایت رهبران ترکیه از جمله بولنت اوجویت که نخست وزیر وقت ترکیه بوده،درگیری بین یونان و ترکیه بر سر یکپارچه کردن قبرس برای از بین بردن ترکها و جزیره را به انحصار یونان درآوردن بود، مدت زمان این جنگ کمتر از یک ماه به طول انجامید و ترکیه پیروز نبرد شد و 38 درصد جزیره تحت حمایت ترکیه و انگلستان به ترکهای قبرسی واگذار شد. بدین ترتیب برای متمرکز کردن ترکها در یک موقعیت مکانی و جغرافیایی، جزیره را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسيم کردند، که در نتیجه تمامی ترکهای ساکن در قسمت جنوبی جزیره، به قسمت شمالی مهاجرت کردند و حد فاصل بین دو بخش شمالی و جنوبی مشخص شد.

 
12

در این میان به علت ادامه دار بودن کدورتها بین دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی، آندسته از ترکها و یونانیهایی که به شمال و جنوب نقل مکان کردند، اقدام به تبدیل داراییهای خود نموده و بدین ترتیب با دخالت دولت وقت دو طرف، تمامی افرادی که داراییهایی در قسمت جنوب داشتند، با زمین یا املاکی در بخش شمالی معاوضه کرده و اسنادی برای آنها از طرف دولت به طور رسمی صادر شد.
این املاک و داراییها شامل زمینهای مسکونی، زراعی، تجاری و صنعتی یا املاک خصوصی بودند که بدین ترتیب و به طور مجزا دولت در صدد صادر کردن اسناد رسمی برآمد. به طور کلی بعد از تقسیم شدن جزیره به دو بخش، ترکهای ترکیه تصمیم به مهاجرت به بخش شمالی را داشتند و عده اى نیز در جنگ میان ترکیه و یونان شهید شدند، دولت در بيانيه اى اسناد مخصوص به ترکهای مهاجر و شهیدان جنگ دو طرف زمینهای خاصی اعطا کرد که مختص به این قشر خاص بود.

11


اسناد مربوط به ترکهای مهاجر یا شهیدان بین جنگ ترکیه و یونان


این نوع اسناد بنام تخصیص (Tahsis Koçan) بوده و مختص به ترکهایی که بعد از جنگ یونانیها و ترکهای قبرس با وساطت ترکیه انجام شد صادر شده و افرادی که در این جنگ شهید شدند به بازماندگان آنها اهدا شده و هیچ فردی دیگری حق مالکیت یا خرید و فروش آن را ندارد. و امروزه اسنادی که مربوط به ملکهای تجاری قبرس شمالی ، صنعتی یا مسکونی با عنوان سند تخصیص باشند، فقط و فقط ترکهای قبرسی حق معامله یا معاوضه آن را خواهند داشت.

13

اسناد معاوضهای (Exchange Title)

بعد از تقسیم شدن قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی، تمامی ترکها و یونانیها بعد از جا بجا اى با وساطت دولت، تصمیم به معاوضه املاک اعم از تجاری و مسکونی، زراعی و صنعتی گرفته و بعد از آن تمامی اسناد مربوط به این نوع زمینها تحت عنوان اسناد معاوضه اى خطاب شده و رسما از طرف دولت وجهه قانونی گرفت. در اصل، بخاطر دو نیمه شدن جزیره و مشخص کردن کردن حد فاصل و منع تردد برای ترکها و یونانیها تمامی افرادی که به بخش شمال مهاجرت کرده بودند، تمام داراییهای خود را با افرادی که بخش جنوب مهاجرت کردند معاوضه کرده و سندهای مخصوص آن صادر شد.

اسناد ترک (Turkish Title)

این نوع اسناد مربوط به خود بخش شمالی بوده و اصالتا صاحبان اصلی این نوع زمینها، ترکهای ساکن قبرس بودند، بدین ترتیب نام ترکی روی آن گذاشته شده برای مشخص شدن از سایر اسناد معاوضهای و یا تخصیص میباشد.

15

آیا فرقی بین این 3 نوع سند وجود دارد؟

به صورت کلی تمامی اسناد مربوط به سندهای تخصیص ممنوعیت معاوضه، خرید و فروش برای خارجیان و یا مهاجران وجود دارد، چرا که خود دولت این اسناد را صرفا برای مهاجران ترک بعد از جنگ و بازماندگان جنگ بین قبرس شمالی و قبرس جنوبی اختصاص داده است. برای دو نوع سند معاوضه اى و ترک به لحاظ اسمی تفاوت داشته و به لحاظ قانونی و ارزش گذاری و پرداخت مالیات، هر دو دارای ارزش یکسانی میباشند.

به طور کلی حاکمیت قبرس شمالی به جزیره بعد از سال 1974 به 38 درصد از کل جزیره شامل میشد، ولی در سال 2020 با ریاست جمهوری تاتار منطقه متروکه ماراش یا واروشا باز شده و بعد از 46 سال بيانيه اى صادر شد که توسط آن تمامی افرادی که در این منطقه مالک خانه، زمین و یا مغازه تجاری بودند، حق استفاده یا واگذار کردن آن با ارزش گذاری به دولت قبرس شمالى را دارند. بعد از بازگشایی منطقه واروشا یا ماراش سهم بخش شمالی قبرس به 40 درصد افزایش یافت.

ماراش يا واروشا امروزه میزبان بسیاری از توریستها از اکثر نقاط جهان میباشد.

نتیجه گیری

شما می توانید با خرید ملک مسکونی، تجاری و… بهترین سرمایه گذاری را در کشور قبرس شمالی داشته باشید و همچنین اقامت دائمی قبرس شمالی را دریافت کنید. اما بهتر است برای شروع این کار شرایط و قوانین این کشور را بدانید و یا با مشاورین قابل اعتماد و متخصص در این راه مشورت کنید. شناخت سندهای ملکی در قبرس شمالی از جمله این شرایط بود که در این مقاله شما را با انواع آن آشنا کردیم. برای ادامه مسیر شرکت سرمایه گذاری بازرگان می تواند تا دریافت اقامت دائم شما را همراهی کند.

شرکت سرمایه گذاری بازرگان برای شما عزیزان که قصد مهاجرت یا سفر به کشور قبرس شمالی را دارید، انوع مختلف خدمات با توجه به نیازتان را در نظر گرفته است که شما می توانید از این خدمات بهره مند شوید یا اینکه سوالات خود را با ما درمیان بگذارید. این خدمات عبارت اند از ؛ خرید ملک، مهاجرت، سرمایه گذاری، ثبت شرکت، خدمات امور تحصیلی و ویزای کار. مشاوران ما در هر لحظه از شبانه روز پاسخگوی شما هستند.

فقط کافیست از راه ارتباطی مانند تماس مستقیم، واتساپ، تلگرام، ایمو یا دایرکت اینستاگرام استفاده کنید تا ما پاسخگوی سوالات شما در اسرع وقت باشیم.

زندگی پر از آرامش و امنیت حق طبیعی شماست

5 از 5

پیام بگذارید