شرایط تحصیل داروسازی در قبرس شمالی | 2023

داروخانه قبرس
تحصیل داروسازی در قبرس یکی از پرطرفدارترین رشته ها در بین متقاضیان و دانشجویان مهاجر به کشورهای خارج از ایران است. زیرا شرایط تحصیل در قبرس شمالی به ویژه در رشته داروسازی به گونه ای می باشد که با وجود خوابگاه های لاکچری و دانشگاه های مجهز و مدرن، مقرون به صرفه خواهد بود. همچنین وجود امکانات و تجهیزات پیشرفته و به روز در دانشکده های داروسازی قبرس برای انجام تحقیقات به صورت گسترده و در سطح بالا یکی دیگر از شرایط تحصیل در این کشور است. 

معرفی شرایط و هزینه های تحصیل داروسازی در قبرس

تحصیل داروسازی در دو مقطع لیسانس داروسازی با بازه زمانی 5 سال و دکترای داروسازی با بازه زمانی 6 سال صورت می گیرد. البته زبان تدریس در این رشته انگلیسی بوده که اکثر متقاضیان خواهان تحصیل در دکترای داروسازی می باشند. همچنین دانشجویان باید در دانشگاه مدیترانه شرقی و دانشگاه بین المللی قبرس مشغول به تحصیل شوند. ناگفته نماند که تنها دانشگاه مورد تایید از طرف وزارت بهداشت ایران جهت تحصیل در قبرس شمالی همان AMU است. پس دانشجویان ایرانی با اخذ بورسیه از این دو دانشگاه می توانند به تحصیل خود ادامه دهند.

دانشگاه EMU یا مدیترانه شرقی، بورسیه 50% تحصیل داروسازی را برای دانشجویان فراهم نموده که دانشگاه CIU یا بین المللی قبرس نیز بورسیه 50% و 75% را ارائه می دهد. پس دانشجویان با دریافت بورسیه 75% تنها ملزم به پرداخت شهریه 1000 یورویی می باشند. همچنین محدودیت سنی برای دانشجویان متقاضی موجود بوده که افراد 25 سال به بالا را پذیرش نخواهند کرد. از دیگر شرایط مهاجرت به قبرس شمالی جهت تحصیل در رشته داروسازی، ارائه مدرک دیپلم ترجمه شده با ریز نمرات، یک قطعه عکس با سایز 3*4 ، کپی برگه اول پاسپورت و مدرک ترجمه شده پیش دانشگاهی می باشد.

دکترای داروسازی در قبرس

بورسیه تحصیل داروسازی در قبرس

متقاضیان با معدل 17.5 الی 18.5 می توانند از بورسیه تحصیل داروسازی 25% در قبرس بهره مند شوند. البته شهریه تحصیلی برای این دانشجویان 6.360 دلار می باشد که در طی 4 قسط پرداخت می شود. پس دانشجو 35% از شهریه را زمان ثبت نام و باقی مانده مبلغ را همزمان با تحصیل پرداخت می نماید. همچنین هزینه خوابگاه در این کشور برای هر سال حدود 3000 دلار است. ناگفته نماند که امکان اقامت رایگان برای والدین دانشجویان دارای خوابگاه تک نفره نیز وجود دارد.

در جنوب کشور ترکیه جزیره خودمختار به نام کشور قبرس شمالی واقع شده است شهر نیکوزیا پایتخت مشترک قبرس شمالی و جنوبی می باشد.

افراد بسیاری خواهان تحصیل در این کشور هستند یکی از رشته های که افراد زیادی تقاضا دارند برای تحصیل در آن به این کشور بروند رشته داروسازی است.

رشته داروسازی دو حالت دارد حالت اول رشته کارشناسی داروسازی بوده که دوره تحصیل آن پنج ساله است و حالت دوم دکتری داروسازی می باشد که دوره شش ساله دارد افرادی زیادی خواهان تحصیل در دانشگاه قبرس در رشته دکترای داروسازی هستند.

شرایط تحصیل داروسازی در قبرس شمالی را می خواهیم در این محتوا بیان کنیم.

هزینه های تحصیل در رشته دارو سازی

دانشگاه های داروسازی قبرس جزو معدود دانشگاه های هستند که به صورت پیوسته دوره دکتری داروسازی را برگزار می کند.

هزینه های تحصیل در رشته دارو سازی شامل گزینه های زیر می شوند:

• داروسازی دانشگاه EMU ( دانشگاه مدیترانه شرقی ) : 8000 دلار ( شهریه بدون بورسیه ) 4000 دلار ( بورسیه 50 درصد ) صفر ( بورسیه 75 درصد )

• داروسازی دانشگاه ClU قبرس: 4400 یورو ( شهریه بدون بورسیه )، 2200 یورو ( بورسیه 50 درصد ) 1100 یورو ( بورسیه 75 درصد )

• دارو سازی دانشگاه NEU خاور نزدیک قبرس : 2800 یورو ( شهریه بدون بورسیه )، 1400 یورو ( بورسیه 50 درصد) صفر ( بورسیه 75 درصد )

بهترین دانشگاه داروسازی قبرس شمالی در زمینه علم دارویی دارای آزمایشگاهی مجهز به تکنولوژی های روز دنیا مانند دستگاه های همگن ساز، دستگاه گرنالانور، دستگاه های پیشرفته اشعه ماوراء، دستگاه انحلال باغ گیاهان دارویی و دستگاه بنفش میکروسکوپ های پیشرفته است.

در تمام دانشگاه های قبرس شمالی رشته دکترای داروسازی ارائه می شود؛ ولی دو دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس و دانشگاه بین المللی قبرس، دوره شش ساله دکترای داروسازی در آن ارائه می شود.

این دو دانشگاه برای دانشجویان ایرانی، بورسیه های خوبی ارائه می دهند. برای تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه مدیترانه شرقی و دانشگاه بین المللی قبرس برای تحصیل رشته داروسازی جزو بهترین دانشگاه های قبرس محسوب می شوند.

دانشگاه بین المللی قبرس یا همان دانشگاه ClU بهترین دانشگاه داروسازی قبرس شمالی است که از دانشجویان ایرانی حمایت های بسیار خوبی می کند.

دانشکده داروسازی قبرس از 26 کشور جهان دانشجو پذیرفته است به همین دلیل محیطی بین المللی در محیط این دانشگاه ایجاد شده است.

طول دوره تحصیل داروسازی در قبرس

تحصیل داروسازی در کشورهای مختلف با شیوه و روش های متفاوتی ارائه می شود. برای مثال در بعضی از کشورها، مقطع کارشناسی وجود نداشته و دانشجو به محض پذیرش در مقطع فوق لیسانس مشغول به تحصیل می شود. البته تحصیل و تدریس در رشته داروسازی در ایران نیز از این قاعده پیروی کرده که در سایر کشورها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. پس یکی از راه های خرید ملک در قبرس شمالی، مهاجرت تحصیلی به این کشور بوده و متقاضی می تواند در مقاطع M.Pharm یا کارشناسی و D.Pharm یا دکترا مدرک خود را اخذ نماید. ناگفته نماند که فاصله زمانی تحصیل در این دو مقطع تنها یک سال است.

داروخانه قبرس

مزایا تحصیل داروسازی در قبرس

مسلما تحصیل در کشورهای خارجی به ویژه در رشته داروسازی، تصمیم مهمی در زندگی هر فرد محسوب می شود. پس جهت دستیابی به تصمیم درست باید کلیه جوانب آن را سنجید و مزایای و معایب آن را بررسی نمود. بنابراین مزایای تحصیل در قبرس و در رشته داروسازی به شرح زیر می باشد.

کشور قبرس به عنوان یک مرکز تجاری تازه و نو پیدا معرفی شده  که سیستم آموزشی آن در سطح عالی و با سرعت بالا در حال رشد است. همچنین مراکز تحقیقات و آموزش آن در سطح جهانی و از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

سطح کیفیت در سیستم آموزشی  قبرس بالا بوده و برای متقاضیان بین المللی کاملا مقرون به صرفه می باشد. زیرا با وجود امکانات پیشرفته برای دانشجویان، هزینه قابل پرداخت جهت تحصیل در این کشور پایین است. همچنین سیستم آموزشی در دانشگاه های داروسازی بر اساس سیستم آموزشی آمریکا یا همان بولونیا می باشد.

دانشجویان با همکاری بین برنامه از زیر ساخت های تحقیقاتی، اساتید متخصص و آزمایشگاه های پیشرفته دانشکده پزشکی استفاده می کنند.

تحصیل در مقاطع مختلف داروسازی کشور قبرس در فهرست جهانی دانشگاه های داروسازی قرار گرفته و به عضویت فدراسیون داروسازی بین المللی نیز درآمده است.

دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی در دانشکده داروسازی قبرس با کمک نهادهای مربوطه در این کشور، یونان و تمام اتحادیه اروپا، مجوز معتبر داروسازی را دریافت نمایند. البته اخذ مجوز داروسازی نوعی سرمایه گذاری در قبرس شمالی محسوب می شود.

آزمایشگاه در قبرس شمالی

معایب تحصیل داروسازی در قبرس

تحصیل در رشته داروسازی در قبرس نسبت به رشته های دندان پزشکی و پزشکی از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد. اما تحصیل در این رشته دارای دشواری های بیشتری در مقایسه با سایر رشته های پزشکی بوده و معایب مختص به خود را دارد که به شرح زیر است.

قبرس کشور نسبتا کوچک بوده و سه شهر اصلی را در بر می گیرد که جمعیت آن به چند صد هزار نفر می رسد. با این وجود تحصیل در رشته داروسازی و ثبت شرکت در قبرس شمالی بهترین گزینه برای سرمایه گذاری محسوب می شود.

دانشجویانی که به سراغ ساعت های کاری زیاد می روند باید مهاجرت به کشور قبرس را از لیست خود حذف نمایند. زیرا دانشجو در این کشور و در طول هفته تنها می تواند 20 ساعت کار کند.

در کشور قبرس تبعیض و نژادپرستی کمی رایج بوده که شرایط را برای برخی از دانشجویان دشوار می سازد.

اعتبار مدرک داروسازی قبرس

طبق اسناد صادره از وزارت علوم ترکیه اعتبار مدرک داروسازی قبرس مورد تایید اتحادیه آمریکا، کانادا، اروپا و اتحادیه YOK است.

سایت وزارت علوم ترکیه اولین سند مبنی بر اعتبار مدارک داروسازی قبرس را صادر کرد که نشان می دهد مدرک دانشگاه های این کشور مورد تایید قرار گرفته اند.

دومین سند از سایت معروف آنابین ( وزارت علوم آلمان ) می باشد که دانشگاه های سراسر جهان که مورد تایید واقع شده اند، در آن ثبت شده اند.

ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در رشته داروسازی در قبرس نیازی نیست؛ چون دانشگاه های قبرس آزمون زبان انگلیسی برگزار می کنند که این آزمون بسیار ساده است و در سطح زبان پیش دانشگاهی بوده به طوری که 90 درصد شرکت کنندگان در این آزمون موفق می شوند.

مهارت های مورد نیاز برای تحصیل داروسازی در قبرس

دانشجویان برای تحصیل داروسازی و تبدیل خود به یک داروساز موفق باید از رشته داروسازی اطلاعات کافی داشته باشند. برای مثال آشنایی با اثر درمانی ، استانداردهای تولید، توزیع، تداخل، فارماکودینامیک اثر متقابل و عوارض دارویی از جمله اطلاعات ضروری هستند. بنابراین یک داروساز مجرب در تحلیل علم داروسازی تبحر داشته و نقش داروهای متعدد را به آسانی تشخیص می دهد.  البته جهت گسترش دامنه اطلاعات و دستیابی به روش های مختلف داروسازی باید یکی از دانشگاه های معتبر کشور قبرس را برگزید. سپس در مقاطع کارشناسی ارشد 5ساله یا دکتری 6 ساله مشغول به تحصیل شد.

شرکت سرمایه گذاری بازرگان برای شما عزیزان که قصد مهاجرت یا سفر به کشور قبرس شمالی را دارید، انوع مختلف خدمات با توجه به نیازتان را در نظر گرفته است که شما می توانید از این خدمات بهره مند شوید یا اینکه سوالات خود را با ما درمیان بگذارید. این خدمات عبارت اند از ؛ خرید ملک، مهاجرت، سرمایه گذاری، ثبت شرکت، خدمات امور تحصیلی و ویزای کار. مشاوران ما در هر لحظه از شبانه روز پاسخگوی شما هستند.

فقط کافیست از راه ارتباطی مانند تماس مستقیم، واتساپ، تلگرام، ایمو یا دایرکت اینستاگرام استفاده کنید تا ما پاسخگوی سوالات شما در اسرع وقت باشیم.

زندگی پر از آرامش و امنیت حق طبیعی شماست

5 از 5