پناهندگی در قبرس شمالی | شرایط و قوانین 2023

قبرس شمالی

مهاجرت از طریق پناهندگی، پر ریسک‌ترین نوع مهاجرت است که معمولا در صورتی‌که فرد نتواند در هیچ یک از راه‌های قانونی اخذ پذیرش، موفق شود؛ به سراغ آن می‌رود. درخواست پناهندگی افراد ابتدا بررسی می‌شود و در صورتی که با این درخواست موافقت نشود، فرد باید خاک کشور مربوطه را ترک کند. به‌طور کلی اگر قصد مهاجرت به قبرس شمالی یا هر کشور دیگر را دارید، سعی کنید روی روش‌های قانونی متمرکز شوید و کسب اطلاعات در مورد مهاجرت به قبرس شمالی را فراموش نکنید ، چراکه پناهندگی شرایط و خطرات خاص خود را دارد.

پناهندگی به چه معناست؟

افراد به علت مشکلات و نداشتن آزادی سیاسی، مذهبی، عضویت در حزب و گروه‌های خاص و آزارهای جسمی و روحی و … در کشور خود، می‌توانند درخواست پناهندگی دهند. جهت اخذ پناهندگی، پناهجو بایستی ثابت کند که در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته است و در معرض خطر جانی و مالی قرار داشته است. در این صورت کشور مقصد موظف است برای پناهجو، امنیت و امکانات لازم را فراهم کند.

قوانین پناهندگی توسط کنوانسیون ژنو تصویب شده و قبرس نیز به این مجموعه ملحق شده و ملزم به رعایت این قوانین و فراهم کردن امکانات مناسب است.

پناهندگی مهاجرت

قوانین و شرایط پناهندگی در قبرس

کشور قبرس با اینکه جزو کنوانسیون پناهندگی است، اما اجرای قوانین پناهندگی در این کشور وضع چندان مطلوبی ندارد و حقوق پناهجویان نادیده گرفته می‌شود. طبق قوانین پناهندگی در قبرس، پناهجو بایستی در ابتدای ورود به این کشور و یا پیش از ورود به قبرس درخواست پناهندگی خود را به ادارات مربوطه‌ی کشور قبرس ارائه کند. روند بررسی درخواست متقاضی ممکن است بین 6 الی 12 ماه به طول بی‌انجامد.

طبق قوانین پناهندگی بین الملل، مادرانی که هیچ جرم و جنایتی مرتکب نشده‌اند، نبایستی‌که از فرزند خود جدا شوند و همچنین زندانی کردن پناهجویان نیز باید جزو آخرین گزینه‌ها برای کنترل کردنشان باشد. ولی این حقوق به طور معمول در کشور قبرس نادیده گرفته می‌شود و بعد از ورود پناهجو، زندانی می‌شود.

پناهندگی آینده فرودگاه قبرس شمالی

اما ورود قاچاقی جهت پناهندگی در قبرس نیز بسیار مخاطره آمیز است، چرا که در اغلب اوقات این سفرها با کشتی‌های غیر ایمن انجام می‌شوند و بسیار خطرناک هستند.

از خطرات دیگری که پناهجوها با آن مواجه هستند، این است که پس از ورود به خاک قبرس ممکن است به دلیل نامعلوم بودن هویت، توسط پلیس امنیت این کشور دستگیر و بازداشت شوند که عمدتا باید تا زمان مشخص شدن درخواست پناهندگی، بازداشت بمانند. این زمان می‌تواند تا بیش از 1 سال نیز به طول بیانجامد.

در صورت پذیرش درخواست پناهندگی، پناهجو بایستی در اقامتگاه‌های مخصوص پناهجویان قبرس، زندگی کند. اتفاقا از مشکلات و خطرات دیگری که در مورد مهاجرت به قبرس شمالی از طریق پناهندگی، می‌توان اشاره کرد، زندگی در کمپ‌های پناهندگی است؛ چرا که معمولا در کمپ های پناهندگی افراد به صورت دسته جمعی زندگی می‌کنند و این کمپ‌ها عموما فاقد امکانات بهداشتی و رفاهی هستند. این مشکلات می‌تواند برای برخی افراد خیلی دشوار و غیرقابل تحمل باشد.

درخواست پناهندگی در قبرس شمالی

در صورتی که متقاضی با اعضای خانواده‌ی خود وارد قبرس شده، درخواست پناهندگی نیز باید برای مطرح گردد، تا درخواست اعضای خانواده به شکل یکپارچه بررسی شود. همچنین چنانچه شخصی از قبل و به طریقه‌های مختلف در قبرس حضور داشته باشد، در صورتی که تصمیم به پناهندگی در این کشور را داشته باشد، بایستی که در اسرع وقت نسبت به اعلام درخواست پناهندگی خود اقدام کند. همچنین اگر شخصی به صورت غیر قانونی به قبرس وارد شده باشد، باید در اولین فرصت درخواست پناهندگی خود را  ارائه کند.

مرزبانی کشور قبرس

پناهندگی به قبرس آیا گزینه‌ی خوبی برای مهاجرت است؟

پناهندگی کلا گزینه‌ی خوبی برای مهاجرت نیست، در کشور قبرس نیز همانطور که گفتیم سطح امکانات و قوانین مربوط به پناهجویان، چندان جالب نیست و پناهندگی به قبرس، گزینه‌ی پرخطری محسوب می‌شود. بهتر است چنانچه قصد مهاجرت به قبرس شمالی را دارید، برای مهاجرت کاری و تحصیلی اقدام کنید.

برای پناهنده شدن

  • استانداردهای بهداشتی و امکانات رفاهی در اقامتگاه‌های پناهجویان این کشور، مناسب نیست.
  • ساعات کاری پناهجویان بسیار زیاد است.
  • برای بررسی پرونده‌های پناهجویان طبق قوانین اتحادیه اروپا با متقاضی برخورد نمی شود.
  • قوانین پناهندگی در قبرس هیچگونه تسهیلاتی برای پناهجویان در نظر نمی‌گیرد و حقوق دوران اقامت در اردوگاه‌ها نیز معمولا پرداخت نمی‌شود.
  • دولت این کشور پناهجو را ملزم به انجام کارهای سخت و غیر قانونی می‌کند.
  • پس از ورود به این کشور، پناهجو برای مدت طولانی زندانی می‌شود.
  • روند و بررسی درخواست پناهندگی در قبرس بسیار طولانی می باشد.

فرزند بچه آینده

شرکت سرمایه گذاری بازرگان برای شما عزیزان که قصد مهاجرت یا سفر به کشور قبرس شمالی را دارید، انوع مختلف خدمات با توجه به نیازتان را در نظر گرفته است که شما می توانید از این خدمات بهره مند شوید یا اینکه سوالات خود را با ما درمیان بگذارید. این خدمات عبارت اند از ؛ خرید ملک، مهاجرت، سرمایه گذاری، ثبت شرکت، خدمات امور تحصیلی و ویزای کار. مشاوران ما در هر لحظه از شبانه روز پاسخگوی شما هستند.

فقط کافیست از راه ارتباطی مانند تماس مستقیم، واتساپ، تلگرام، ایمو یا دایرکت اینستاگرام استفاده کنید تا ما پاسخگوی سوالات شما در اسرع وقت باشیم.

زندگی پر از آرامش و امنیت حق طبیعی شماست

5 از 5