سرمایه گذاری قدرت های جهانی در حوزه های مختلف

مطالعات موردی

ورود قدرت های جهانی در حوزه های مختلف سرمایه گذاری

دلایل عمده سرمایه گذاری اسرائیلی ها عبارتند از : 1. رتبه 5 از 150 کشور جهان برای شاخص امنیت 2. آب و هوای مطبوع و هوای پاک 3. سواحل رتبه بندی شده با پرچم آبی 4. توسعه سریع سایتهای گردشگری ، مناطق تجاری و زیرساختها 5. سیستم بهداشتی پیشرفته

ورود قدرت های جهانی در حوزه های مختلف سرمایه گذاری

ایالات متحده آمریکا

با توجه به کشفیات صورت گرفته در بحث صنایع نفت و گاز، ظهور شرکت های قدرتمند آمریکایی بیش از پیش نمایان گردیده است. از طرفی گفتگوهای جدیدی در خصوص ورود بانک ها و شرکت های تجاری آغاز گردیده است. از جمله این شرکت ها میتوان به ExxonMobil و Noble Energy در زمینه اکتشافات نفتی و شرکت Amazon در زمینه تجارت و پایگاه لجستیکی در منطقه بین قاره ای اروپا، آسیا و آفریقا اشاره نمود.

روسیه

پهناورترین کشور جهان که منزلگاه ثروتمندان است نگاه خاصی به جزیره خوش آب و هوا در قلب مدیترانه نموده است. مطابق آخرین داده های ثبت شده از طرف بانک مرکزی روسیه، قبرس به عنوان مقصد اصلی و رتبه اول سرمایه گذاری ثروتمندان و مردم روسیه به خصوص در زمینه املاک و مستغلات و نظام بانکی میباشد.

در سال 2017 حدود 20 میلیارد دلار پول و سرمایه به جزیره سرازیر شده است.

انگلستان

شاید بتوان انگلستان را تاثیرگذارترین کشور بر جزیره قبرس نام برد. فرهنگ اروپایی، رانندگی، نظام سیاسی سکولار، نظام آموزشی، ارتباط بین فرهنگ ها و ادیان مختلف، واحد پولی پوند انگلیس در بخش املاک و مستغلات، نظم و انضباط سیستماتیک و سطح رفاه اجتماعی در قبرس تحت تاثیر کشور انگلستان بوده است و حتی بیش از 30% مردم قبرس دارای پاسپورت انگلیسی میباشند. پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، نقش انگلستان به عنوان فرماندار جزیره قبرس نقش پررنگ تری داشته است و سعی نموده تا با سرمایه گذاری در حوزه های مختلف جایگاه خود را مستحکم تر نماید.

اسرائیل

یهودیان از قرن سوم قبل از میلاد در قبرس وجود داشته اند. این جزیره و اسرائیل هر دو در شرق مدیترانه واقع شده اند و تنها 360 کیلومتر بین لفکوشا و تل آویو فاصله دارند. علاقه سرمایه گذاران اسرائیلی به سرمایه گذاری در املاک و مستغلات و صنعت توریسم و هتلداری در این جزیره حدود یک دهه پیش آغاز شد. هرچند در سالهای اخیر شاهد افزایش تعداد شرکت های اسرائیلی بوده ایم که در قبرس بلوک آپارتمان می سازند و همچنین تعداد فزاینده ای از سرمایه گذاران خصوصی اسرائیلی در حال خرید ملک های سرمایه گذاری در قبرس هستند.

قدرت های جهانی در حوزه های مختلف سرمایه گذاری
Marina Gate Karpaz

دیوید لوئیس

بزرگترین سرمایه گذاری خصوصی تا کنون در قبرس شمالی – بیش از 200 میلیون پوند – توسط دیوید لوئیس، کارآفرین یهودی بریتانیایی که زنجیره های خرده فروشی مد River Island و Chelsea Girl را تاسیس کرد، انجام شد. وی همچنین نقش مهمی در توسعه بندر ایلات دریای سرخ – جواهر تاج در گردشگری اسرائیل – ایفا کرد. در سال 2002 ، آقای لوئیس این فرصت را در توسعه شبه جزیره دورافتاده کارپاز دید و پروژه بلند پروازانه خود را برای ایجاد تفرجگاه دروازه کارپاز آغاز کرد. او در آگوست 2011 قبل از مشاهده کامل شدن آن درگذشت.

این پروژه در نمایشگاه قایق لندن به عنوان تفریحگاه بین المللی سال 2017 انتخاب شد.

ترکیه

پرنفوذترین کشور در قبرس شمالی بی شک ترکیه میباشد که با توجه به نژاد مشترک ترک در قسمت شمالی قبرس، توانسته است به لحاظ نظامی، سیاسی و حمایت های اقتصادی تاثیر شگرفی بر قبرس داشته باشد. در دهه اخیر حمایت های ترکیه جهت توسعه زیرساخت ها و تاسیسات زیربنایی قبرس از جمله ساخت راه، احداث بیمارستان، نیروگاه برق، فرودگاه و خطوط انتقال آب افزایش یافته است و همچنین سرمایه گذاری های زیادی جهت توسعه صنعت توریسم و هتلداری در قبرس شمالی توسط ترکیه صورت گرفته است.

گذاری ترکیه در قبرس