تحصیل در قبرس شمالی

ایرانی

امیر ایرانی

کارشناس سرمایه گذاری

آقاخانی

ستاره آقاخانی

مدیر تدارکات

راهنمای تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی، رویایی است که دانشجویان بین المللی زیادی آن را در سر می پرورانند. قبرس شمالی، به واسطه شرایط بسیار ویژه ای که برای دانشجویان خود فراهم کرده به یکی از قطب های محبوب تحصیلی تبدیل شده است. دانشگاه های معتبر، سیستم آموزشی باکیفیت و هزینه تحصیل و زندگی پایین از دلایل اصلی این محبوبیت هستند. بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در قبرس شمالی در مورد زبان تحصیل، هزینه ها، کار و نحوه اقامت خود سوال دارند. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم به صورت مفصل به بحث پیرامون این موضوعات بپردازیم.در قبرس شمالی 2

زبان دانشگاه ها برای تحصیل در قبرس

یکی از مزیت های فوق العاده تحصیل در قبرس شمالی، تنوع زبان دانشگاه ها برای تحصیل است. رشته های تحصیلی در دانشگاه های این کشور به زبان های انگلیسی و ترکی استانبولی ارائه می شوند. بنابراین دانشجویان مسلط به هر کدام از این زبان ها، می توانند بدون هیچ مشکلی در رشته تحصیلی مورد نظر خود به تحصیل بپردازند.

نکته دیگری که بسیار مهم است، عدم نیاز دانشگاه های این کشور به ارائه مدرک زبان از سوی دانشجویان بین المللی است. بنابراین دانشجویانی که مدرک زبان تافل یا آیلتس ندارند نیز می توانند به راحتی در این کشور به تحصیل بپردازند. البته دانشگاه های این کشور یک آزمون ورودی تعیین سطح زبان برای دانشجویان برگزار می کنند که قبولی در آنان ضروری است.

در قبرس شمالی 1

محدودیت سنی برای تحصیل در قبرس

نداشتن محدودیت سنی یکی دیگر از دلایل محبوبیت تحصیل در قبرس شمالی است. دانشجویان تا سن 35 سالگی می توانند برای تحصیل در هر مقطع و هر رشته ای در دانشگاه های این کشور اقدام کنند. این در حالی است که بسیاری از کشورهای اروپایی برای تحصیل در دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی خاص دارای محدودیت سنی هستند. البته کسانی که سن بالاتر از 35 سال دارند نیز می توانند برای تحصیل در قبرس اقدام کنند. اما باید آفیسر سفارت را قانع نمایند که هدف حقیقی آن ها از مهاجرت به قبرس، تحصیل است و هدف دیگری ندارند.

در قبرس شمالی 7

هزینه خورد و خوراک در قبرس

هزینه خورد و خوراک یکی از بخش های اصلی هزینه زندگی و تحصیل در قبرس شمالی می باشد. در واقع اصلا نمی توان هزینه های خورد و خوراک در این کشور را نادیده گرفت. به صورت کلی، هزینه های زندگی و به تبع هزینه های خورد و خوراک در این کشور ارزان می باشند. زیرا قبرس شمالی نسبت به کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر است. به صورت میانگین هر دانشجو ممکن است 100 الی 200 یورو در ماه هزینه خورد و خوراک داشته باشد. البته این هزینه کاملا بستگی به سبک زندگی فرد دارد.

  • یک وعده مک دونالد: 6 یورو
  • یک وعده غذای رستوران معمولی: 14 یورو
  • یک کیلو برنج: 1.83 یورو
  • نیم کیلو نان: 1.88 یورو
  • یک لیتر شیر: 1.51 یورو
  • 12 عدد تخم مرغ: 2.78 یورو
  • یک کیلو فیله مرغ: 6.56 یورو
  • یک کیلو گوشت قرمز: 16.50 یورو
  • تحصیل در قبرس رایگان

در قبرس شمالی 5

تحصیل در قبرس شمالی تنها در صورتی رایگان است که دانشجو بتواند بورسیه فول فاند دانشگاه را دریافت نماید. به صورت کلی بورسیه های قبرس شمالی به دو نوع اسکالرشیپ و فول فاند تقسیم می شوند. بورسیه های اسکالرشیپ از 30 درصد تا 60 درصد هزینه تحصیل دانشجو را پوشش می دهند. اما بورسیه های فول فاند علاوه بر پوشش کامل هزینه های تحصیل، بخشی از هزینه های زندگی دانشجو را نیز تامین می کنند. البته ناگفته نماند که رقابت برای دریافت این بورسیه ها بسیار بالا است. بنابراین تنها دانشجویان نمونه و ممتاز موفق به دریافت این بورسیه ها می شوند.

کار در حین تحصیل در قبرس

یکی از راه های کاهش هزینه های زندگی و تحصیل در قبرس شمالی، انجام کار پاره وقت ضمن تحصیل می باشد. دانشجویان مقطع کارشناسی از 10 ساعت تا 20 ساعت در هفته می توانند به کار پاره وقت بپردازند. دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز اجازه کار از 20 ساعت تا 30 ساعت در هفته را خواهند داشت. البته کسب مجوز از دانشگاه برای مشغول شدن به کار پاره وقت لازم است. حداقل و حداکثر میزان حقوق ساعتی کار پاره وقت در قبرس شمالی 5 الی 10 یورو می باشد.

اقامت پس از فارغ التحصیلی در قبرس شمالی

دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیل در قبرس شمالی، یا باید این کشور را ترک کنند یا جهت تبدیل ویزای خود اقدام نمایند. دانشجویانی که قصد کار در قبرس شمالی را دارند، پس از فارغ التحصیلی می توانند ویزای کاری قبرس را دریافت کنند. به همین منظور دانشجو بعد از فارغ التحصیلی باید دنبال فرصت های شغلی مناسب باشد تا بتواند اقامت کاری قبرس شمالی را اخذ نماید. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند، با تمدید ویزای تحصیلی خود می توانند در این کشور اقامت داشته باشند.

در قبرس شمالی 8

تحصیل در قبرس شمالی

يكى از رايج ترين راههاى مهاجرت به قبرس شمالى از طريق پذيرش دانشجويى از دانشگاه هاى قبرس شمالى مي باشد، تمامى دانشگاه ها داراى كيفيت تحصيلى مطلوب بلحاظ زير ساختهاى آموزشى، مديريتى و سيستماتيك بوده و در دوره هاى كارشناسى ، كارشناسى ارشد و دكترا خدمات ارائه ميدهند. لازم به ذكر هست كه تمامى دانشگاه ها داراى شرايط پذيرش يكسان بوده و عرصه رقابت گسترده اى را بوجود آورده اند. بطور كلى با توجه به شرايط پذيرش در تمامى مقاطع تحصيلى بورسيه ٥٠ درصد را تمامى متقاضيان مي توانند داشته باشند و موقع ارائه مدارك دانشگاه بصورت خودكار به تمامى دانشجويان بين المللى ارائه مي دهند.

در قبرس شمالی 4

شرایط پذیرش تحصیلی در قبرس شمالی

شرايط پذيرش از دانشگاههاى قبرس نيازى به مدرك زبان انگليسى را ندارند و تنها آزمون تعيين سطح زبان متقاضيان موقع شروع ترم جديد برگزار شده و تمامى دانشجويان ملزم به شركت در آزمون بوده و حد اقل نمره قبولى از ١٠٠ ٦٠ باشد باشد تا مورد قبول دانشگاه واقع بشود. در صورت پايين بودن نمره از ٥٠ هر دانشجو نياز به سپرى كردن يك ترم زبان انگليسى بهمراه دروس اصلى رشته تحصيلى را دارند.

امکانات و مزایا دانشگاه های قبرس شمالی

تمامى دانشگاه ها داراى خوابگاه در داخل محوطه مي باشند و داراى سرويس اياب و ذهاب رايگان كه شامل سيستم حمل و نقل رايگان، خدمات اينترنتى و سيستم سرمايشى و گرمايش رايگان را ارائه مي دهند. هر دانشگاه داراى كتابخانه مخصوص خود بوده كه خدمات ٢٤ ساعته رايگان ارائه داده و هر دانشجو مي تواند vpn  مخصوص خود را داشته باشند. هر دانشجو در كل دوره تحصيلى با دريافت كارت دانشجويى كه بعنوان كارت بانكى هم تلقى مي شود مي توانند تراكنش هاى روزانه خود را انجام بدهند، با توجه به سيستم هر دانشگاه امكانات خدمات درمانى رايگان به تمامى دانشجوها صرف نظر از سن و مقطع ارائه مي دهند بدين صورت كه با ارائه كارت دانشجويى ويزيت و خدمات درمانى توسط پزشك بصورت رايگان انجام مي پذيرد.

در قبرس شمالی 6

رشته های تحصیلی در قبرس شمالی

بطور كلى دانشگاه هاى موجود در قبرس شمالى با توجه به كيفيت تحصيلى در تمامى مقاطع و در رشته هاى داروسازى، پزشكى و دندانپزشكى داراى زير ساختهاى متمايزى بوده و با ساير دانشگاه هاى موجود در اروپا در رقابت ميباشد، و بعلت عدم نياز به آزمون ورودى مورد استقبال اكثر خانواده هاى ايرانى از سال ٢٠١٢ قرار گرفته. نكته قابل ذكر اين است كه تمامى دانشجويان در هر مقطع و رشته اى در صورت اقدام به ادامه تحصيل در يكى از كشورهاى اروپايى با مدرك يكى از دانشگاه هاى قبرس شمالى با گرفتن پذيرش از كشور مقصد ميتوانند اقدامات لازم را انجام دهند و مهمتر از همه اكثر دانشگاه هاى قبرس طرف قرار داد با دانشگاه هاى اروپايى و تركيه نيز مي باشند كه بصورت دوره اى دانشجويان را براى تكميل دوره انتقال ميدهند.

در قبرس شمالی 3

هزینه های تحصیل در قبرس شمالی

بلحاظ هزينه تحصيلى هر دانشگاهى با توجه به رتبه جهانى خدمات بورسيه متفاوت را ارائه مي دهد، بعنوان مثال دانشگاه مديترانه شرقى كه دولتى ميباشد با توجه به رنكينگ جهانى ٥٠٠ تا ٨٠٠ را دارا بوده و حد اكثر بورسيه ارائه شده به دانشجويان بين المللى ٥٠ درصد ميباشد، ساير دانشگاه ها مانند خاور نزديك، قبرس بين الملل، گيرنه امريكن خصوصى بوده و خدمات متفاوتى را در خصوص بورسيه ارائه داده و تا ٧٥ درصد هم افزايش داده است، بعنوان مثال در تمامى رشته هاى كارشناسى هزينه سالانه ١٧٠٠ يورو بوده و تا كل دوره ثابت خواهد ماند. در صورت اقدام به بورسيه ١٠٠ درصد دانشجويان ميتوانند براى كار در دانشگاه اقدام كرده و از بورسيه صد در صد بهره مند شوند كه در اين صورت شامل حقوق ماهانه ٤٥٠٠ لير ترك نيز خواهد شد.

پیام بگذارید

5 از 5